Orezivanje voća je redovna pomotehnička mera koja uključuje veliki broj voćarskih tehnika i metoda, koje se koriste na plodonosnim stablima koštičavih i jabučastih vrsta voća za kontrolu rasta, uklanjanje polomljenih, osušenih ili obolelih grana i grančica, a istovremeno u funkciji stimulacije kretanja cvetnih i lisnih pupoljaka. Na granama i grančicama, u naborima kore i oko pupljka često prezimljuju organi sa pojedinih štetnih mikroorganizama, kao i stadijumi za prezimljavanje nekih štetnih insekata te se orezivanjem otklanja infektivni potencijal.
Osnovni cilj orezivanja voćaka je dobijanje kvalitetnog rod voća, odnosno postizanje pravilnog odnosa između vegetativnih i rodnih (generativnih) pupoljaka, kako bi se uspostavila ravnoteža između rasta i rodnosti.
Najčešće korišćene tehnike orezivanja su proređivanje i prekraćivanje. Proređivanjem se uklanja višak izdanaka i povećava se rodnost, dok se prekraćivanjem skraćuju izdanci, kako bi se biljka razgranala na određenoj visini.
Zimskom rezidbom mladih voćaka uklanjaju se jednogodišnje mladice pri vrhu kosturnih grana, proređuju se mladice i uklanjaju neke jače suvišne grane koje imaju nepoželjan položaj.
Za svaku pojedinačnu voćnu vrstu specifičan je način orezivanja u zavisnosti od položaja i mesta rodnih pupoljaka, te orezivanje treba da obavi stručno lice, mada je u narodu poznata i izreka “orezivanje bolje ikakvo, nego nikakvo”.
Pravilan rez uvek je ukošen u odnosu na pupoljak i oko 1 cm iznad samog pupoljka. Pri orezivanju treba paziti da se ne reže ukoso prema pupoljku. Veći rezovi (širi od 1cm) se premazuju kalemarskim voskom kako bi se zatvorila “otvorena vrata” kroz koja mogu prodreti brojni štetni mikroorganizmi i insekti. Nakon orezivanja, orezane grane i grančice treba izneti iz zasada i spaliti.
Voćke se orezuju od jeseni (nakon završetka vegetacije), zimi i do početka proleća, dok je stablo u mirovanju. Letnje orezivanje, takozvano korektivno, obavlja se početkom leta, da bi se postigli što kvalitetniji, obojeniji plodovi i rasteretila voćka te omogućila dobra provetrenost krune.
Olakšajte proces orezivanja grana, uštedite vreme i energiju uz Villager akumulatorske makaze za orezivanje. Sa svojih 900 grama težine, idealne su za korišćenje u orezivanju, baštovanstvu i vinogradarstvu. Izuzetno lagane i kompaktne, omogućiće Vam orezivanje grana bez napora, kao i orezivanje sa čistim i preciznim rezom. Opremljene su podmazivačem koji omogućava lako i efikasno podmazivanje glave za sečenje bez rasklapanja alata.
Akumulatorske makaze iz Villager ponude ne zahtevaju priključni kabl. Zahvaljujući bateriji, značajno olakšavaju rukovanje.